Ir publicēts VKKF 2023. gada pārskats, kurā var iepazīties ar Fonda darbības rādītājiem, tostarp datiem par dažādām nozarēm un mērķprogrammām, to finansējumu un tajās iesniegto un atbalstīto projektu skaitu un veidiem, kā arī ar nozaru ekspertu komisiju priekšsēdētāju pārskatiem par nozaru darbību.
Gada pārskatu atradīsi šeit.
- Valsts kultūrkapitāla fonda likumā minētais mērķis 2023. gadā tika sasniegts, organizējot TRĪS KULTŪRAS PROJEKTU KONKURSUS, kā arī organizējot KONKURSUS STARPDISCIPLINĀRĀS MĒRĶPROGRAMMĀS “Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi”, “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”, “Programmas “Latvijas skolas soma” satura radīšana”, “Kultūras nozares dokumentēšana”, “Jaunrades veicināšanas stipendiju mērķprogramma”, “Neakadēmiskās mūzikas atbalsts”, “Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību attīstība un ilgtspēja”, “Atbalsts muzikālā teātra žanra attīstībai”, kā arī nozaru mērķprogrammās “Profesionālu nevaldības kultūras organizāciju atbalsts”, “Latviešu oriģinālmūzika”, “Mūzikas izglītības iestāžu materiāli tehniskās bāzes uzlabošana”, „Muzeju nozares attīstības programma”, “Dizaina un arhitektūras izglītības iestāžu materiāli tehniskās bāzes uzlabošana”, “Mazbudžeta pilnmetrāžas spēlfilmu un spēles īsfilmu ražošana” un “Radošo braucienu atbalsts filmu mākslas nozarē”.
- Finansiālo iespēju robežās Fonds atbalstīja kultūras mantojuma saglabāšanu, jaunrades projektus (oriģinālliteratūras, oriģinālmūzikas u.c. mākslas darbu tapšanu), inovācijas kultūras jomā, daļēji sekmēja radošās darbības izcilību un nodrošināja stabilu vidi kultūras attīstībai un pieejamībai, kā arī atbalstīja pētniecības projektus, kas nodrošina kvalitatīvu un daudzveidīgu kultūras procesu analīzi, nodrošināja sabiedrības vajadzībām atbilstošas kultūrizglītības iespējas jomās, ko Latvijā nav iespējams apgūt un veicināja kultūras eksportu, importu un kultūras diplomātiju (semināri, konferences u.c.).
- Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ko radījis Krievijas iebrukums un uzsāktais karš Ukrainā, tika turpināta arīmērķprogrammas “RADOŠO STIPENDIJU PROGRAMMA UKRAINAS PILSOŅIEM” īstenošana ar mērķi sniegt atbalstu radošām personām kultūras nozarē – Ukrainas pilsoņiem, kara bēgļiem, kuri raduši patvērumu Latvijā, radošā darba veikšanai, tādējādi veicinot šo personu turpmāko radošo darbību un sadarbību ar Latvijas kultūras organizācijām.
- Tāpat kā 2022. gadā, arī 2023. gadā netika organizēts konkurss mērķprogrammā “Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamības nodrošināšana nacionālas vai reģionālas nozīmes attīstības centros Latvijas reģionos”, jo saskaņā ar 2022. gada 19. aprīļa Ministru kabineta noteikumiem Nr. 251 “Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" prioritārā virziena "Pasākumi Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai" 13.1.4. specifiskā atbalsta mērķa "Atveseļošanas pasākumi kultūras jomā" otrās projektu iesniegumu atlases kārtas "Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamības nodrošināšana nacionālas vai reģionālas nozīmes attīstības centros Latvijā" īstenošanas noteikumi” mērķprogrammas mērķi tika īstenoti piesaistot finansējumu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda.
- No 2023. gada janvāra MŪŽA STIPENDIJAS par mūža ieguldījumu kultūras un mākslas attīstībā saņēmēju lokam pievienojās 20 jauni mūža stipendiāti un 2023. gada beigās Fonds mūža stipendijas maksāja 257stipendiātiem. 2023. gadā pieņemts lēmums, sākot ar 2024. gada janvāri, palielināt mūža stipendijas apmēru no līdzšinējiem 185 eiro mēnesī uz 230 eiro mēnesī.
- 2023. gadā Fonds ir saņēmis uzņēmumu MĒRĶZIEDOJUMUS par kopējo summu 152 089 eiro, kas apmēra ziņā būtiski atšķiras no iepriekšējiem gadiem, jo 2023. gadā, saskaņā Ministru kabineta konceptuālo vienošanos izbeigt valsts uzņēmumu ziedošanas praksi, neturpinājās 2014. gadā iesāktā sadarbība ar mērķziedotāju AS „Latvijas valsts meži”.
- Sadarbībā ar biedrību “Latvijas Radošo savienību padome”, saskaņā ar Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likumu, 2023. gadā tika īstenota RADOŠO PERSONU ATBALSTA PASĀKUMU PROGRAMMA, tās ietvaros 302 radošām personām izmaksāta atbalsta stipendija un pamatojoties uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras iesniegto aprēķinu veiktas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par pašnodarbinātām radošām personām.
- Saskaņā ar triju Baltijas valstu kultūras ministru parakstīto līgumu par BALTIJAS KULTŪRAS FONDA dibināšanu, jau piekto gadu darbojas Baltijas Kultūras fonds, kas paredzēts kopīgiem kultūras projektiem starp Latviju, Lietuvu un Igauniju, katrai Baltijas valstij ik gadu fondā ieguldot 100 000 euro. Fonds tiek pārvaldīts ar triju Baltijas valstu kultūrkapitāla fondu starpniecību, pamatojoties uz trīs gadu rotāciju, un 2022. gadā Fonds no Igaunijas Kultūras fonda pārņēma Baltijas Kultūras fonda darbības nodrošināšanu nākamo trīs gadu periodā. 2023. gada Baltijas Kultūras fonda konkursā atbalsts tika sniegts 8 projektiem, sadalot kopējo Baltijas valstu finansējumu 300 000 eiro apmērā.